محمد ماهیدشتی – درباره

محمد ماهیدشتی
محمد ماهیدشتی

پیش‌بینی‌های اولیه‌ی محمد ماهیدشتی در بازار سهام ایران و روی شاخص کل بورس تهران انجام شده است.

پیش‌بینی بازار سهام

پس از سقوط بزرگ بورس تهران در دی ۱۳۹۲، وی نخستین بار در ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا اعلام کرد: “انتظار داریم روند صعودی بازار سهام آغاز شده باشد”. ماهیدشتی در آنجا “اجرای سیاست‌های پولی انبساطی بیش از ظرفیت تولیدی داخلی” را عامل شکل‌گیری حباب قیمتی و بعداً ترکیدن آن در تمام بازارها از جمله بازار سهام دانست. وی همچنین در آن مصاحبه به برخی دیگر از مشکلات ساختاری اقتصاد ایران از جمله مداخله‌ی دولتی، بی‌ثباتی قوانین، بهره‌ی بالا، آزاد نبودن قیمت‌ها و اطلاعات نامتقارن اشاره کرد. او در ادامه پیش‌بینی کرد که توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ به بازار سهام شوک مثبت، گذرا و نامتقارن وارد کند و اضافه کرد که در بازار ملک نیز برای خروج از رکود به اصلاح ۴۰ درصدی رشد قیمتی قبلی نیاز است.

منبع: خبرگزاری ایسنا – کد خبر: ۵-۵۴۸۴-۹۳۱۱

بعداً در ۲۲ مهر ۱۳۹۴ محمد ماهیدشتی در مصاحبه‌ای دیگر تأکید کرد: “رشد شاخص‌های بورس کوتاه‌مدت نخواهد بود” و ۷ فصل نزول این بازار به پایان رسیده و ۷ فصل آینده صعودی خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا – کد خبر: ۵-۲۱۲۱۴-۹۴۷

این تحلیلگر بازارهای مالی در ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ نسبت به ریزش بازار سهام هشدار داد و اعلام کرد که سطح ۷۲ هزار واحدی یک سطح حمایت/مقاومت برای شاخص کل بورس است. وی همچنین گفت در صورت سقوط بازار سهام گروه خودرو و ساخت قطعات بیشترین افت قیمت را تجربه خواهد کرد. ماهیدشتی بعداً در ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ در مصاحبه‌ی دیگری با اقتصادنیوز از وضعیت بدبینانه‌ی شاخص کل بورس گفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا – کد خبر: ۹۴۱۱۱۰۰۵۸۱۴

منبع: اقتصادنیوز – کد خبر: ۱۴۵۱۷۳

در ۸ مهر ۱۳۹۵ ماهیدشتی نسبت به وضعیت شاخص کل بورس اعلام خوش‌بینی کرد و پیش‌بینی کرد تا انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۶ شاخص کل بورس به ۹۶ هزار واحد برسد.

منبع: اقتصادنیوز – کد خبر: ۱۵۲۷۲۳

این کارشناس اقتصادی در آخرین تحلیل خود از بازار سهام در ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ اظهار کرد: “از پیش برخی الگوهای قیمتی محدوده‌‌ی ۷۶ هزار و ۵۰۰ واحد را یک ناحیه‌‌ی بالقوه برای شروع یک روند صعودی در شاخص کل بورس تهران نشان می‌دادند و برآورد می‌شود یکی از روندهای صعودی قابل توجه در این بازار آغاز شده باشد.”

منبع: خبرگزاری ایسنا – کد خبر: ۵-۱۲۴۸۴-۹۵۱۱

پیش‌بینی بازار نفت

محمد ماهیدشتی جزء نخستین تحلیلگران در جهان بود که پایان نزول قیمت نفت را اعلام کرد. وی زمانی که قیمت هر بشکه نفت خام WTI به حدود ۲۶ دلار رسیده بود، با ارسال چند پست در کانال تلگرامی خود به آدرس https://t.me/Economics تحلیل خود را منتشر کرد. چندی بعد زمانی که قیمت نفت به ۴۰ دلار افزایش یافت، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) پایان روند نزولی را تأیید کرد.

وی سپس در مصاحبه‌ای در ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ نسبت به بروز تورم در ایران به واسطه‌ی افزایش قیمت نفت هشدار داد. همچنین به استفاده از مدل‌های پیش‌بینی تطبیقی انتقاد و متقابلاً برآورد کرد که با توجه به در پیش بودن مذاکرات نفتی اوپک، قیمت نفت در سال ۱۳۹۵ از بشکه‌ای ۵۰ دلار عبور کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا – کد خبر: ۹۵۰۱۲۵۱۰۸۱۱

پس از آن هفته‌نامه‌ی تجارت فردا از او خواست که رفتار قیمتی نفت در سال ۱۳۹۵ را پیش‌بینی کند. وی سپس در گزارشی میانگین قیمت جهانی نفت در سال ۲۰۱۷ میلادی را بین ۵۰ تا ۶۰ دلار پیش‌بینی کرد.

پیش‌بینی بازار طلا

این مدرس دانشگاه در ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ اعلام کرد که روند نزولی قیمت طلا در ایران خاتمه یافته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا – کد خبر: ۵-۵۸۸۴-۹۴۵

پیش‌بینی بازار مسکن

ماهیدشتی در ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ در تحلیلی به افت بیشتر قیمت ساختمان‌های نوساز در آینده اشاره کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا – کد خبر: ۹۴۰۶۱۴۰۸۶۷۰

پیش‌بینی اقتصاد کلان

در ۲۹ فروردین ۱۳۹۴ این کارشناس اقتصادی به اثرگذاری لغو تحریم‌ها بر نرخ رشد اقتصادی ایران اشاره کرد و گفت در ایران بعد از تحریم‌ها همچنان درآمد نفتی متغیر مسلط اقتصادی خواهد بود. وی اشاره کرد که بعد از این توافق قیمت نفت کاهش چندانی نخواهد داشت. محمد ماهیدشتی مجدداً تأکید کرد هنوز در بخش مسکن حباب قیمتی وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا – کد خبر: ۹۴۰۱۲۹۱۱۲۵۳

وی بعداً در ۳۱ تیر ۱۳۹۴ در پنجاه و دومین نشست حلقه‌های مفقوده‌ی اقتصاد اتاق بازرگانی کرمانشاه تأکید کرد که صنعت پیشتاز در کشور بعد از رفع تحریم‌ها احتمالاً صنعت خودروسازی خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر – شناسه‌ی خبر: ۲۸۶۳۵۴۷